+48 728 700 100

do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Jak nauczyć dziecko ubierać się?
Jak nauczyć dziecko ubierać się?

Ubieranie się to tylko kolejny krok w dojrzałości dzieci, do którego każdy musi dotrzeć. Spore wyzwanie dla ich zdolności motorycznych i poznawczych, które musimy jasno powiedzieć, że nie osiągną one tego za pierwszym razem. Kilka pierwszych razy nie zrobią tego dobrze, ale stopniowo osiągną sukces. Będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość rano, dopóki sobie nie poradzą.


Dziecko autonomiczne to takie, które jest zdolne do samodzielnego wykonywania zadań i czynności typowych dla dzieci w jego wieku i jego środowisku społeczno-kulturowym. Od 3 do 5 lat większość dzieci zaczyna się sama ubierać i rozbierać. 

Autonomia naszych dzieci

Dzieci z kilkoma nawykami autonomii na ogół mają problemy z nauką i relacjami z innymi. Stąd znaczenie ich rozwoju: zwykle, gdy robią postępy w tym aspekcie, robią to również w nauce i relacjach z innymi.

Jeśli nasze dziecko nie jest zbyt samodzielne, będzie potrzebowało ciągłej pomocy w takich zadaniach jak rozbieranie się, ubieranie czy samodzielne jedzenie posiłków. Naszą misją jest próba uczynienia ich mniej uzależnionymi każdego dnia. Stopniowo muszą być w stanie założyć wszelkiego rodzaju ubrania, takie jak spodnie, skarpetki, płaszcze, buty, poradzić sobie z zamkami błyskawicznymi lub guzikami. Muszą też przechowywać je w odpowiednim miejscu w pokoju i mieć możliwość dobrania własnej odzieży. 

Wskazówki dotyczące uczenia dziecka samodzielnego ubierania się.

Między 12 a 18 miesiącem życia dzieci zaczynają się rozbierać w miejscach takich jak plaża czy park. Zwykle robią to w nieodpowiednich momentach, ale może to być okazja do wspólnej zabawy i ubierania się w zabawny sposób. Możemy im zaśpiewać piosenki, żeby czuli, że ubieranie się nie musi być nudne. Od trzeciego roku życia dzieci zaczną się rozbierać, a także ubierać.


Dobrym pomysłem jest szukanie ubrań łatwych do założenia, takich jak sukienki lub koszule z dziurami pod szyją. Musimy nauczyć je zakładać najpierw najłatwiejsze ubrania, a potem te najtrudniejsze. Musimy wybrać ubrania, które będą mogli nosić. Jeśli wybiorą koszule z guzikami lub spodnie z suwakami, nigdy nie będziesz mógł wyjść z domu. Dzieci muszą mieć proces prób i błędów, w którym stopniowo widzą swoje postępy.

Damy Ci kilka wskazówek, aby stopniowo Twoje dzieci nabrały większej autonomii, jeśli chodzi o ubieranie.

 1. Zostaw wystarczająco dużo czasu.
  Jeśli twoje dzieci nie mogą się ubrać od samego rana, a to wszystko przez bójki i pośpiech, jasne jest, że nie dałeś im wystarczająco dużo czasu. Rodzice denerwują się i w końcu ubierają nasze dzieci. Musimy liczyć się z tym, że trudniej jest im założyć dolne części garderoby niż górne. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie nauki w weekend lub na wakacjach i poświęcenie dużej ilości czasu. Ćwiczenie, kiedy idą na zajęcia, na początku będzie trudne.
 2. Nie spiesz się z nimi.
  Każde dziecko jest inne i nie martw się, jeśli jego brat ubierał się już w wieku 4 lat, a on w wieku 5 lat nadal nie ma na sobie ubrania jak należy. Niektórzy potrzebują więcej czasu, aby dojrzeć i stać się bardziej autonomicznymi. Wszystkie dzieci prędzej czy później uczą się same ubierać. Musimy być cierpliwi i więcej ćwiczyć w weekendy. Możemy zacząć od zachęcania ich do zakładania skarpetek każdego ranka. Kiedy nasz synek to osiągnie, możemy przejść do kolejnego ubioru np. koszuli.
 3. Zachęcaj ich do kreatywności.
  W weekendy możemy pozwolić naszym pociechom swobodnie wybierać ubranka. Niech będą kreatywni! Nie przerywaj im, nawet jeśli odwracają koszule do tyłu lub nie zapinają koszul. Będą się dobrze bawić i nauczą ubierać się w różne ubrania.
 4. Wyznacz nagrody.
  Samo ubieranie się jest trudne dla większości dzieci. Dobrym pomysłem jest więc dać im jakąś nagrodę. Możemy zrobić tabelkę z dniami tygodnia i oznaczyć "x" dni, w które udało im się samemu ubrać i jeśli osiągną minimum 5, otrzymają gwiazdkę i małą nagrodę.
 5. Czas przebrania.
  Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci przekonały się, że przebieranie się może być zabawą, twórz kostiumy co tydzień. Może to być w piątek lub sobotę po południu. Wypełnij kufer kostiumami i pozwól im założyć własne sukienki, czapki lub buty. Będą się dobrze bawić i nauczą się ubierać!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium